Scottish Fold Fiyatları

Scottish Fold kediler ve yavrularını ücretsiz olarak elde etmeniz hemen hemen imkansızdır.
Dünya genelinde rağbet gören ve genelde safkanlığını koruyan nadir cinslerden oluşan Scottish Fold kedi yavrusu ve bu yavruların en ucuz fiyatlarını yavru almadan önce sizler için bilgi olması ve fahiş fiyatlarla suistimalleri önlemek açısından derledik.
Herşeyden önce bu ırk kedilerle ilgilenen kişileri şu konuda uyarmak isterizki anne babayı muhakkak görmek isteyin. Anne yada babadan birinin mutlaka dik kulaklı olması gerekir. Alacağınız yavrunun kuyruğunun boru gibi olmamasına, omurgasının hareketsiz olmamasına ve yürüyüşüne dikkat edin. Genelde yüksek değerlerini suistimal eden bilinçsiz üreticiler inanılmaz bir hata ile fold ile fold eşleştirebilmektedirler. Bu eşleştirmelerde tüm bebekler fold olur. Ancak bu aynı zamanda bir gen kusurunada işaret edebilir. Bu yüzden anne yada baba muhakkak dik kulaklı olmalıdır.


Lilac renk olarak bilinen Scottish Fold düşük kulaklı kedilerin fiyatı:
1000 TLden başlayıp, kaç aylık olduğuna ve yavrunun gelişimi ile birlikte görünüşü ve anne babanın cinslerinin ve atalarının safkan oluşuna, şecereli & soy ağacının kayıt altında olması vb. aynı zamanda yavrunun sahiplerine gideceği zamandaki talep ve sahiplendirilecek yavruların Türkiye genelinde az olmasına göre 1500 TL'ye kadar çıkmaktadır. Secereli yavrular 1000 Tl'den başlamaktadır. Show sınıfı yavrular 1500 TL civarıdır.

Blue ( Mavi gri ) rengi Scottish Foldlar; Yine Türkiye'de en çok tercih edilen bu renk İskoç kedilerinin fiyatları:
1000 TL'den başlayıp, kaç aylık olduğuna ve yavrunun gelişimi ile birlikte 1,5 & 4 aylık arası yavrular için 1500 TLye kadar çıkmaktadır. Secereli yavrular 1000-1200 Tl. Show quality kittens 1500 Tl
Beyaz renk Scottish Fold yavrular profesyonel bir bakış açısıyla ve anne baba ve ataların bilinmesiyle yine arz talep aylarına göre fiyatları:
1000 TL'den 1.500.000 TL'ye kadar çıkmaktadır. Alındaki gri akıtma genelde beyaz kürklü mavi gözlü kedilerde görülen doğuştan sağırlık özrünün olmadığının bir kanıtıdır aslında. Bu renk kediler uluslararası federasyonlarda van olarak geçer. Bu renge verilmiş olan isimdir.

Scottish Fold kedilerde aynı zamanda kırmızı,beyaz siyah, krem, duman, chinchilla, krem, tekir, parçalı ve iki renkli (bicolor),calico renkler mevcuttur.
Kırmızı safkan bir Scottish kedi minimum 500 TL ile 1200 TL'ye kadar alıcı bulabilmektedir.
En popüler renkler blue ve lilactır. Beyaz ve nadir çıkan çukulata rengi Scottish Foldlar genelde daha doğmadan sahiplerinden rezerve edilmektedir.
Tekir desende olanları 3 şekilde olabilir.
Bunlar,
Klasik tekir modeli: Temel rengin üstünde çelişen açık ve koyu bantlar vardır.
Uskumru tekir modeli: Kahve, gümüş ve mavinin ağırlıklı olduğu modeldir.
Kısmen tekir modeli: Kırmızı ve krem tonlarındadır.
Ayrıca gümüş tekir, gölgeli gümüş, gölgeli altın, siyah duman gibi pek çok renk versiyonlarıda görülebilir.
Genelde dişi İskoç Kediler daha yüksek fiyatlarla satılır. Yavruların flap denilen sıfır kulak olması tercih edilen bir özelliktir. Eğerki daha düşük bir fiyat veriliyorsa sorgulayın:
 • * Anne ve babayı gördünüz mü ?
 • * Anne ne sıklıkta doğum yapıyor ? İstenildikten sonra bir dişi kedi, senede en az 3 batın yavru verebilir. Bu durumda yavru çok ama anne ve bebeklerin sağlığı ciddi tehlike altındadır. Bebeğinizin kemik yapısı gelişimi için bu çok önemli. Eksik ödediğiniz para muhtemelen veteriner masraflarına gidecektir.
 • * Anne, baba safkan mı ? Anne yada baba british shorthair yada scottish straight olmayabilir. Genelde fold dişilerden hangi ırkla eşleştirilirse eşleştirilsin kıvrık fold kulak yavru alınır. Ama kedinize Scottish Fold demeniz için tüy, göz vb anatomik ve fizyolojik özelliklerininde standartlara uyması gerekir. Irksal standartlarına uygunluğu muhtemelen sapma gösterecektir !  Bilmeyenler için kıvrık kulak olması yetebilir. Ama gerçek bir Scottish Fold isteyenler için paranızın karşılığını aldığınız asla söylenemez.
 • * Anne ve Babanın veterinerlik ve bakım masraflarını (mama, beslenme ) şekli nedir? Anne ve yavrular kaliteli mamalar ve beslenme düzeni ile besleniyor mu ?
 • * Yurtdışından gelmiş olabilir !!! Her yıl binlerce cins kedi yavrusu gayet ilkel şartlarda, çantalar, valizler içerisinde getirilerek petshoplara oldukça düşük fiyatlara satılmaktadır. Ellerinde kalan yada hastalıklı yavrular oldukça ucuz piyasaya sürülmekte. Kaçak yollarla getirilen yavrular ne şartlarda üretildi ? 
 • * Dernekle bağlantısı var mı ? ciddi bir üretici kedilerinin ırksal standartlarını sorgulatmak için derneklere üreyen kedilerini kaydettirir. Üreme, doğum periyotları, ırksal standartlar, genetik prensipler vb kuralları dernek üyeliği ile kabul eder. Bu esnadada üretici derneğe secere, üyelik vb gibi bir masraf yapacaktır. kedinizi koruyacak en önemlisi aşı takibinide muhakkak uygulayacaktır.. Buda kedinizin maliyetine extra minimum 50 Tl masraf getirecektir. Ama alacağınız kedinin atalarını bilmek ve emin olmak istersenizde vereceğiniz yüzlerce lira kedi ücreti için extra bir 50 Tl çokta büyük bir para gibi görünmüyor. 
 • * İç dış parazit bir aşı değil, uygulamadır. Yavrunuz aşılımı ? Aşı veterinerler odası tarifesine göre karma 45 TL'dir. 30 TL'yede uygulayan hekimler vardır. Yavrunuzun ilk aşısı ne zaman yapılmış. Doğru olanı anne sütünden kademeli olarak kesilmesinin ardından 15. gün ilk karma aşıları yaptırılır. 2. doz uygulama 21. gün tekrarlanır. Kuduz 30 TL. Kediniz bu şekilde aşılanmadı ise yavrunuzun ciddi ciddi sağlığı tehdit altındadır. Herkedi corona virüs ile karşılaşır, onu korumanız sadece ve sadece doğru zamanda yapılan aşılamalar iledir ! FELV, FIV, FIP yada gençlik hastalığına yakalanarak heryıl binlerce ırk kedi ölmektedir. Kapalı kafes ortamından alacağınız kedinin öncesindeki yavrunun bu hastalıkları taşıyıp, taşımadığını nasıl bileceksiniz ?  Birde ilk aşısıs doğru zamanda yapılmadı ise !!!  TÜM BUNLAR EXTRA MASRAFTIR. Ama yapmazsanız 120 TL aşıdan + 50 TL secere belgelerinden + iç dış parazit uygulamasından Kediyi 200, birde sık eşleştiriliyorsa 300-400 TL ucuza alırsınız. AMA İYİ BİR VETERİNERLE ANLAŞIN ;) daha fazlası cebinizden çıkcaktır muhtemelen.
Yine hatırlatmak isteriz ki sahte hesaplar ve ilanlarla büyük dolandırıcılıkların yapıldığı ilan sitelerinde ki oldukça düşük ücret talep eden Somali vb. ülkeden kullanıcıların ilanlarınada dikkat etmelisiniz. Daha düşük ücret talep edenlerin, lütfen güvenilirliklerini iyice sorgulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde dolandırılan azımsanamayacak bir mağdur kedisever sayısı bulunmaktadır. Irksal standartları ve bakımları maksimum,sağlıklı eşleştirmelerden dünyaya gelen yavruları edinirken fiyatlarınında bu ölçüde artacağını bilmenizi belirtmek isteriz.
Tavsiye ediyoruz !!!
Yavru almadan önce bilginiz olmalı..

Scottish Fold & British Shorthair RENK KODLARI . TIKLAYINIZ !
ÖNEMLİ !!! Scottish Fold alırken DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER !!! TIKLAYINIZ !!!

ŞANS & Britisih Shorthair kedi ile yaşam

ŞANS British Shorthair cinsi safkan dişi bir kedi. 1 yaşında ve evin tek süslüsü :) British shorthair kediler yükseği pek sevmeyen, evde sakin mizaçları ile sahibini hiç üzmeyen kedilerdir.
Şansta çok uslu bir kedidir. Mutfak tezgahı yada koltuklar üzerinde gezmeyi hiç sevmez.
Evdeki mobilyaları yada döşemeleri tırmalama huyu asla olmayan British shorthair cins kediler için uzayan tırnaklarını kesmek gerekmeyip, çözümü eski bir halınızı evinizin kuytu bir köşesine koyup, 1 2 kez tırmalama sesi çıkartın, o tırnakları uzadığında muhakkak o köşeye geçip tırmalayarak, uzayan tırnaklarını törpüleyecek ve evdeki döşemelere asla dokunmayacaktır.
Kucakta sevilmeyi pek tercih etmezler, yakınınıza bir yere genelde ayaklarınıza yakın bir yere gelerek kendini hopppp yere yanlamasına atacak ve göbişini siz okşayana kadar , cilveler yapacaktır. ŞAns bu yüzden incecik annesi yüzünden birçok kez ezilme tehlikesi atlattı :)
Eve gelen misafirlerinizi asla rahatsız etmezler. Tanımadıkları kişiye kolay kolay yaklaşmazlar. Ama dişileri erkek misafirlerin ayak kokusunu koklamadan rahat edemezler. :) Kediler nedense ayakkabı koklamayı pek seviyorlar.
British SHorthair Irkının Tarihi & Tarihçesi   British Shorthair cinsi kedilerin geçmişi MS 200 yılından itibaren günümüze kadar İngiltere tarihinin önemli bir bölümünü, kaplar. British Shorthair cinsi kediler, familiasında fantastik kediler üyesi olan bir cinstir. Bu ünü, görünümünden kaynaklanıp, neredeyse iki bin yıllık bir tarihi vardır.  İlk British Shorthair kedisi nin Mısır'ı istila eden Romalı askerler tarafından, gemilerle depolardaki fareleri kontrol ve avlamaları amaçlı ülkelerine getirildiği kabul edilir. MS 200 yıllarında ilk orginleri yarı vahşi kabul edilen British Shorthair kediler, 1800 yılına değin, bu süreç içerisinde büyük bir gen havuzu içerisinde gelişim göstererek üremeye devam etmiştir. İngiltereye yeni Romalı göçmenlerce getirildiği düşünülmektedir. Romalıların adalardan sürülmesi ile British Shorthair kediler adada kalıp, İngiliz versiyonu olarak değişimine devam etmiştir. Adadaki izolasyon sonucu sadece adadaki kedilerle çiftleşen British Shorthair kediler gerçek gelişimini adada tamamladığı için bu adı almıştır. British Shorthair kediler, su geçirmez kürkü, iyi fare avcılığı, sakin bir mizacı sayesinde popülaritesini katlayarak, bakımını üstlenen kişilerce kolayca devam ettirmiştir. Bu fareleri avlama yetenekleri sayesinde zamanın şartlarında ev kedisi olarak çok makbul görülmüştür. 1800 yılından önce, süs kedisi, safkan kedi ve kedi güz ellik yarışmaları gibi fantastik girişimler yoktu. 1800 yıllarının sonunda kedi fantazisi ile ilgili gelişmelerle, safkan kedi ve safkan ırk kavramları gelişmiş ve bu safkan kedilerin üremelerindeki anlayış; yarı vahşi doğa ve sokaktan, bilinçli üreticiler ile hobi konumuna geçmiştir. İngiliz kedileri aristokratik safkan bir ırk olarak popülerliğini asla yitirmemiş ve her zaman sahiplenme konusunda talep görmektedir. Günümüzde dünyada yaşayan kedilerin %98'i safkan kedi değildir. Dünyadaki kedilerde bu %2' lik kısmı oluşturan ve safkan kabul edilen kısmı, uluslararası organizasyonların üyelerince bu oranı ve ırksal özellikleri korumak amaçlı girişimlerle korunma altına alınmıştır. Bu organizasyonlarda amaç ırksal özellikleri korumak amaçlı olup, gerçek üreticiler bunu hobi olarak kabul etmektedirler. 1871 yılında Crystal Palace binasında düzenlenen dünyanın ilk kedi BEST OF SHOW ( İngiliz Ulusal kedi ) yarışmasını kazanan Blauge-tigerte British SHorthair cinsi bir kedi idi.  İlk fantastik British Shorthair kedilerde, renk standartları & renk kategorileri tek renk (mavi siyah, beyaz), uskumru kahverengi), kırmızı, gümüş, (beyaz, benekli, enggetigert duman (siyah, mavi), siyah ve beyaz siyah (Van) ile uskumru tekir beyaz (kırmızı / siyah) ve tekir beyaz, astar olarak standartlara yoğun doku geniş, yuvarlak başlı, yuvarlak gözler, kısa ve kalın saçlar. 1936 yılına kadar showlar devam etti. 1936 yılında Crystal Palace sergi binası yandı. Bu zaman içerisinde British Shorthair sevenlerin beğenileride değişim gösterdi. İran kedileri (chincila & persian) ile ıslahlaştırma çalışmaları ile British Longhair cinsi Showlarda boy göstermeye başladı. Siyam kedileri ile ıslahlaştırma çalışmaları ile British Shorthair genlere blue point noktalı kediler olarak ıslahlaştırma çalışmalarına devam edilerek, sergilerde bu cins British SHorthair kediler, klasik renklerde ve tüy yapısındaki kedilerin 4 katı fazlalıkta boy göstermeye başlandı. Günümüzde hala orginlerindeki gibi blue,lilac,beyaz renkli British SHorthair kediler classic popülaritesini korumakta, nadir renkleri temsilen, kahverengi ( chocolate ), tarçın renkli ( cinnamon ), golden tabby renkleri yeni popüler renkler olarak nadir çiftleştirmelerde rastlanılmaktadır. Blue British SHorthair kedilerin, rusyadan gelen Russian Blue kedilerle çiftleştirmelerden sonra ortaya çıktığıda bir varsayımdır. 2. dünya savaşı ile birlikte başgösteren kıtlık ve savaş izleri, kedilerin üremesi için safkan erkek kedi bulmakta yaşanan zorluklar baş gösterince, diğer ırkların erkek kedileri ile çiftleştirmelere karar verdiler. Kayıt dışı bu üremelerde ortaya çıkan British Shorthair kediler, ıslahlaştırma çalışmaları ile sadece british shorthair kedilerle çiftleştirilerek ortaya çıkan 3. Kuşak torunlar tekrar safkan olarak Kabul edildiler. Bu geçiş programından once British Shorthair kedilerin burunları uzun, ince boyunlu ve zarif gövdeleri ve oldukça küçük kafaları vardı. Geçiş programından sonra kısa burunlu, geniş yanakları ve kısa tıknaz vücutlu ilk British Shorthair standartlı kedilerde secere kaydı ile safkan kabul edilmeye başlandı. Böylece bu 2. Dünya savaşından sonra ıslahlaştırılan British Shorthair kediler, show & gösterilerde daha tercih edilen bir varvasyon olunca, üreticiler daha ziyade bu cinsleri üretmeye başladılar Kaynak ve link göstermeden alıntı yapılamaz !!! www.yasmincats.com
Şans kuru ve hazır mama yerine evdeki yemeklerden yemeye bayılır. En sevdikleri tavuk eti, balık, peynir, yoğurt, mercimek nedense. ŞANS birde pizza içli gözlemeye bayılıyor :) Nedense insansı bir iştahı var. Sağlıklı beslenmesi için sadece kuru yada yaş kedi mamaları değil, bizlerin yediği herşeyden kendisine ikram ediyoruz. :) Etmesekte zaten masa başında verene kadar dizlerime uzanıyor.
Bu arada dondurmayı unutmayalım. Resmen cilveden napçağını şaşırıyor. Diğer cins kedilerden çok çok daha sakin ve kibar mizacıyla o benim gönlümün prensesi.
Kendisi günlük 10 dakika güneş banyosuna bayılır. Bu onun kemik gelişimi için gerekli olan D Vitaminini en doğal yoldan karşılaması için keyifli bir yoldur.
Yemek kabları muhakkak hergün steril edilir ve suyu günde birkaç kez tazelenir. Sanırım onu buna ben alıştırdım :)
Yanımızda yatmayı pek sevmez. Ama odadan dışarıda çıkmaz :) Salondaki yatağı hariç, taşıma sepetini yumuşak bir yatak haline getirdik :)
Ben ne kadar kıskansamda :) bir tek beni sevsin istesemde, o eşime aşırı düşkün. Kapı tıkırtısını duyduğu gibi hemen kulaklar dik , koşar kapının önüne hooop yan yatar ve bayılmış numarası gibi yapar. Mahsustan bazen eşim ellemez, ellerini yıkamaya gider o banyonun önünde yine aynı numara :) Taki kendini okşatana kadar, birazda göbişten sevilene kadar.
O cidden harika bir kedidir. Neşe kaynağımız. Sudan her kedi gibi korkar. Ama onu tek başıma yıkarken asla bir miyav bile demez. Diğer cinslerde cidden zorlanırsınız. Ben bahçede otururken camın önünden görüş mesafesinden beni asla çıkarmaz.
Ya ben gerçekten onu çok seviyorummmm. Hertürlü değişikliğe asla karşı koymaz, uysallıkta evde onu kimse geçemez. En sevdiği şey evdeki sineklere aman vermemektir. Sinek sesi değilde onun sesinden evde sinek olduğunu anlıyorum. Bahçeden içeri giren arılara bazen acıyorum :(
Şimdiye kadar asla bir tırmığı bile olmadı. Bebeğim benim o gerçek bir LADY. Biritish Shorthair Cinsi kedilerin en asili.

İSKOÇ VE İNGİLİZ KEDİSİ YAVRULARI

Scottish Fold ve British Shorthair & Scottish Straight
Sahibinden Safkan WCF & DKED full  Secereli Yavru Kediler
0553 864 9 864
www.kediperisi.com

asmin_y@hotmail.com